В РПЦ наклали персональну санкцію на Патріарха Варфоломія, — експерт

Московський патріархат запустив процедуру розриву стосунків зі Вселенським Православ'ям, пише газета Експрес. Синод РПЦ заявив про заборону молитовного поминання Патріарха Варфоломія під час богослужінь та співслужіння з ієрархами Константинопольського патріархату. 

Експерти розповіли, чи можна назвати дії РПЦ розкольницькими.  

Дмитро Горєвой, релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки: 

— Думаю, так.

Припинення згадки Вселенського Патріарха під час літургій у РПЦ порушує умови Томосу, виданого Константинополем у 1590 році. Нагадаю, цей Томос легалізував Московську Церкву, що перебувала понад сотню років у розколі за самочинне від'єднання від Вселенського престолу.


 Олександр Саган, професор, провідний науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАНУ: 

— Окрім заборон на молитовне поминання Варфоломія під час богослужіння та співслужіння з ієрархами Константинопольського патріархату, у рішенні Священного Синоду РПЦ зазначено:

РПЦ виходить з усіх міжцерковних структур, у яких головують або співголовують представники Константинопольського патріархату, й екуменічних структур, зокрема, з переговорного процесу з католиками, протестантами. Є ще один пункт, прописаний під тиском світської влади — про те, що євхаристійне спілкування з Константинополем таки не переривається.

Тобто вірним Московського патріархату дозволено причащатися у священиків Константинопольського патріархату. І священикам дозволено співслужити. Є така особливість, що грецькі священики під час богослужінь згадують не Константинопольського Патріарха, а місцевого єпископа, тому заборона про молитовне поминання Варфоломія не порушується.

Ось таке гібридне рішення Синоду.

У РПЦ кажуть, що вони увімкнули жовте світло — як попередження. Мовляв, якщо Константинопольський патріархат продовжить свою діяльність щодо надання автокефалії УПЦ, то РПЦ готове повністю розірвати євхаристійне спілкування.

Тобто синодали наклали персональну санкцію на Патріарха Варфоломія.

Проте Синод РПЦ зробив все для того, аби можна було зробити крок назад.

Джерело:
http://m.expres.ua/#!/n/309239