Чотири сценарії фіналу віни для України

New York Times
16 грудня 2024
Rajan Menon
Пан Менон є почесним професором міжнародних відносин Школи Пауелла Міського коледжу Нью-Йорка та старшим науковим співробітником Зальцманівського інституту вивчення війни та миру Колумбійського університету.
І автор, разом з Юджином Б. Румером, « Конфлікт в Україні : розкручування порядку після холодної війни».

Майже через три роки після того, як Володимир Путін наказав російським військам вторгнутися в Україну, війна вступає в свою завершальну фазу, і угода про її припинення здається більш імовірною, ніж будь-коли.

Україна бореться: з літа вона неухильно втрачає позиції, її армія стикається з дедалі гострішою нестачею солдатів , а Росія цього року отримала в шість разів більше території, ніж за весь 2023 рік. Після довгих обіцянок не поступатися будь-яку територію Росії, президент України Володимир Зеленський нещодавно визнав , що українській армії зараз не вистачає сил, щоб звільнити всю територію Росії займає та порушив ідею відкласти цю мету в обмін на членство в НАТО. Недавнє опитування Gallup показало, що приблизно 52 відсотки українців виступають за швидке припинення війни шляхом переговорів, порівняно з лише 27 відсотками минулого року.

Українці втомилися від боїв, але у Росії теж є проблеми. Україна та її союзники оцінюють, що кількість загиблих і поранених російської армії може становити близько 700 000 осіб , а геолокаційні підрахунки свідчать про те, що було знищено понад 14 000 одиниць російської військової техніки. Втрати — які, за оцінками міністерства оборони Британії, становили в середньому близько 1500 на день у першій половині листопада — і втрати озброєння такого масштабу не можуть зберігатися нескінченно довго.

Російська економіка також демонструє напругу. Російський центральний банк прогнозує, що наступного року зростання різко впаде – до 0,5 відсотка . Центральний банк каже, що інфляція становить 8,54 відсотка — у жовтні він підвищив процентні ставки до жахливих 21 відсотка — але деякі приватні опитування показують, що вона може бути принаймні вдвічі вищою. Наприкінці листопада курс рубля впав до мінімуму з березня 2022 року . Вартість основних продуктів харчування , таких як масло, капуста та картопля, різко зросла , і деякі магазини почали зберігати пакети з маслом у замкнених шафах, щоб запобігти крадіжкам .

Незважаючи на вкладання величезних ресурсів у війну, пан Путін все ще не контролює всі Донецьку, Херсонську та Запорізьку області України, які разом із Луганською є частиною його проголошених цілей . Він також почав окреслювати свої умови припинення вогню — навіть тоді, коли його війська просуваються вперед і до того, як йому вдалося повністю вибити українські війська з тих частин російської Курської області, які вони захопили в зухвалому бою в серпні.

Неминуче повернення Дональда Трампа в Білий дім привернуло увагу всіх. Пан Трамп пообіцяв швидко припинити війну, і йому не бракуватиме важелів для цього — він може припинити військову допомогу Україні, якщо вона не буде вести переговори, і збільшити її, якщо пан Путін відмовиться сісти за стіл переговорів. Але, незважаючи на те, що різні пропозиції щодо угоди висловлювалися як приватно, так і публічно, неясно, чи є у Трампа дієвий план.

Тим не менш, угода зрештою буде укладена, тож час планувати післявоєнний етап. Як би там не було домовлено, Україна й надалі буде сусідити з великим і могутнім сусідом, який може знову напасти. Тому розмова перейшла до гарантій безпеки, якщо пан Путін порушить умови політичного врегулювання. Коли пан Зеленський зустрівся з паном Трампом і президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі цього місяця — перша особиста зустріч пана Зеленського з паном Трампом після виборів — він, очевидно, скористався нагодою, щоб наголосити на важливості таких запевнень.


Ось чотири можливі сценарії майбутньої безпеки України.

1

Пан Зеленський хоче членства в НАТО, але ця надія, ймовірно, залишиться нездійсненою. Для прийняття нового члена до НАТО необхідна одностайність, і ближче всього альянс досяг єдиної думки щодо України в 2008 році , коли оголосив, що Україна приєднається до його лав у невизначену дату в майбутньому. Ця невизначеність пояснюється розбіжностями, які зберігаються сьогодні: як повідомляється, щонайменше сім країн НАТО виступають проти вступу України або хочуть відкласти його на невизначений термін, включно зі Сполученими Штатами — головні радники пана Трампа заявили, що членство не розглядається.

2

Як альтернатива, коаліція охочих може взяти на себе зобов’язання захистити Україну. Біда в тому, що Україна захоче, щоб США були серед гарантів. Вона розглядає НАТО як гарантію захисту США і не вважатиме жодну коаліцію надійною, якщо вона не буде укріплена американськими військами та зброєю. Пан Трамп, який прагне не лише припинити війну, не даючи жодних обіцянок захистити Україну, але й зменшити зобов’язання Америки щодо безпеки в Європі загалом, навряд чи підпише будь-яку таку домовленість.

Заяви пана Трампа та люди, яких він обрав на найвищі посади у зовнішній політиці та національній безпеці, свідчать про те, що американська військова міць буде все більше спрямовуватися на Азіатсько-Тихоокеанський регіон для протидії Китаю. Крім того, з простих географічних причин безпека України завжди матиме більше значення для європейців, ніж для американців. Тому розумно передбачити зменшення американської військової ролі в Європі, що вимагатиме від європейців, щонайменше, більшого тягаря своєї оборони, можливо, навіть основної відповідальності за захист України.
3

Як може виглядати ендшпіль, у якому Європа лідирує? Кілька європейських країн обговорювали можливість розміщення військ у післявоєнній Україні. Минулого тижня пан Макрон, який підкреслив, що Європа повинна зробити більше для власного захисту, зустрівся з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском, щоб обговорити розміщення європейських солдатів в Україні після мирного врегулювання. Пізніше пан Туск заявив, що його країна «не планує таких дій», навіть після припинення вогню. Словом, розмови про європейські гарантії безпеки були, але рішення немає.

4

Інша можлива модель — назвемо її збройним нейтралітетом — буде тією, якій Україна найменше віддає перевагу. Це вимагатиме від Росії взяти зобов’язання не нападати на Україну, а від України відмовитися як від членства в НАТО, так і від розміщення іноземних військ і озброєння на своїй території. Збройний нейтралітет зробив би Україну більш вразливою порівняно з іншими рішеннями. Це також може бути найбільш досяжним результатом. Пан Путін сказав, що нейтралітет необхідний для « добросусідських відносин ». Можливо, важко уявити собі добросусідські відносини за будь-яких обставин, але значні успіхи Росії на полі бою, особливо за останні кілька місяців, означають, що пан Путін зможе досягти жорсткої угоди.


У підсумку
Україна не може покладатися на російську обіцянку ненападу і повинна максимізувати свою безпеку, якщо результатом стане збройний нейтралітет. Вона може і повинна відхилити будь-які обмеження щодо чисельності своєї армії — на чому наполягала Росія під час невдалих переговорів у 2022 році — або щодо звичайних озброєнь, які вона може придбати чи створити. Європейські країни, які вже навчають війська України та інвестують в її оборонну промисловість , можуть зробити більше на обох фронтах. Україна продемонструвала, що є грізним супротивником, і якщо її досвідчену, перевірену в боях армію вдасться зробити сильнішою та оснащенішою, то Росії доведеться рахуватися з набагато потужнішим супротивником.

Після більш ніж 1000 днів війни, яка забрала життя тисяч, мільйони переселенців і знищила значні частини України, кінець може наближатися. Але для міцного миру, а не для заморожування, яке вистачить лише для того, щоб Росія перегрупувалася та перенапала, має значення те, що відбувається після цього.