Муженко розповів, як збиралися захищати Крим

Українські війська готові були відстоювати Крим під час вторгнення російських військ. Проте українське керівництво прийняло рішення не чинити опір анексії.

Про це розповів начальник Генерального штабу Віктор Муженко, пише Українска правда.

1 березня 2014 року в Генштабі розроблявся план з протидії російським окупантам на півострові.

"Передбачалося провести десантну операцію: висадитися на півострові і захопити аеродроми в АР Крим, посилити там наші угруповання і провести певні дії, які б не дозволили російським військовим просунутися за відповідними напрямами. Планувалося перехопити вузький перешийок між самим Кримом та Керченським півостровом силами підрозділів 95-ї бригади. Передбачалося підсилити це ж угруповання 1-м батальйоном морської піхоти, який базувався в Феодосії. Перевести туди ж 501-й батальйон, який тоді знаходився я в Керчі. Підрозділи 95-ї бригади передбачалося перекинути літаками на аеродром Кіровський. Ми планували також завести техніку. Через Арабатську стрілку повинна була зайти техніка 95-ї бригади і вийти в районі Феодосії. На той час частина підрозділів нашої 36-ї бригади берегової оборони вже вийшла під Сімферополь на Ангарський полігон. Туди ми планували перекинути два батальйони: танковий механізований мав перекрити напрямок по автостраді Севастополь-Сімферополь, а гірсько-піхотний батальйон мав перекрити трасу Ялта-Сімферополь саме на Ангарському перевалі.

Планувалося повністю перекрити доступ російським військам до степового Криму.

У цей день в Києві зібралося засідання РНБО по Криму, а в Генштабі тим часом готували реалізацію плану щодо захисту півострова. Воєначальники вже віддали наказ для перекидання літаком військ до Криму.

Десь пізно ввечері, після 22 годин, з наради повернулися міністр оборони Ігор Тенюх і начальник генштабу Михайло Куцин. Мене і ще кількох генералів в приймальні перед своїм кабінетом зібрав тодішній перший заступник начальника Генштабу генерал-полковник Воробйов, і каже : "Всім стій". Я кажу: "Як може бути "стій", якщо ми вже підняли літаки, і вони в повітрі направляються на аеродроми для завантаження десанту?". Він запитав: "на підставі чого такі дії?". Я кажу : "На підставі розпорядження, яке я підписав в начальника Генерального штабу". Я пішов до начальника Генштабу, питаю: "Дії почалися, літаки в повітрі, десантні підрозділи знаходяться на аеродромах. Що далі?". Він питає: "Що відбувається?". Я відповідаю: "Як ?! На підставі ваших розпоряджень проводяться відповідні дії". Він каже: "Я таких розпоряджень не підписував. Тому я вийшов на командувача Повітряних сил генерал-полковника Байдака і кажу: "Юрій Аврамович, все стій, вихідне положення. Рішення змінилося. Ймовірно, таке рішення було прийнято на засіданні РНБО", – розповів Муженко.

16 березня 2014 року в Криму під автоматами російських військових пройшов так званий референдум. Кремль визнав його результати й 18 березня в Москві прем'єр-міністр самопроголошеної Республіки Крим Сергій Аксьонов та президент Росії Володимир Путін підписали "Договір про прийняття Криму до складу Росії"

Джерело:
https://gazeta.ua/articles/krym/_mi-vzhe-pidnyali-litaki-muzhenko-rozpoviv-yak-zbiralisya-zahischati-krim/765394