Украина получила статус партнера-участника инициативы Триморье:
Дуда объяснил, что это значит

Ирина Кулинич
21.06.2022

Украина стала партнером-участником нового формата инициативы Триморье, который создали для стран, стремящихся стать членом Европейского Союза. Соответствующий статус был присвоен в понедельник, 20 июня. Об этом на саммите Инициативы трех морей рассказал президент Польши Анджей Дуда, пишет TVN 24.

"Мы создали особый новый тип партнерства с Инициативой трех морей – кроме стратегического партнерства – партнерство через участие. Это новый тип партнерства, который предназначен не только для Украины. Мы сегодня дали его Украине, но мы исходим из того, что такое же партнерство могут разделить и те страны, которые находятся в Центральной Европе и не являются членами Евросоюза, но стремятся к нему присоединиться", – пояснил лидер.

Дуда подчеркнул, что все страны Триморья поддерживают предоставление Украине официального статуса кандидата в ЕС.

Он добавил, что в разговоре с президентом Украины Владимиром Зеленским поднял вопрос о присоединении Украины к Инициативе трех морей. Он отметил, что участниками Триморья являются государства-члены ЕС, но у нее есть и стратегические партнеры, в том числе США, Великобритания и Еврокомиссия.

Отметим, Зеленский на саммите заявил, что Украина должна стать участницей инициативы Триморья.

В Триморье входят 12 стран Евросоюза, которые расположены вдоль оси север-юг от Балтийского моря до Адриатического и Черного морей, отсюда и название. Идея о таком союзе была реализована Дудой вместе с бывшим президентом Хорватии Колиндой Грабар-Китарович в 2016 году.

Зеленский на саммите Three Seas: Украина должна стать участницей инициативы Триморья

Анна Паскевич
20.06.2022

Президент Украины Владимир Зеленский 20 июня принял участие в саммите Трех морей (Three Seas). В своем выступлении глава государства заявил, что наша страна должна стать участницей инициативы Триморья.

Зеленський написав у Telegram

Україна вперше запрошена до участі в саміті Ініціативи трьох морів. Одна з наших пропозицій – посилення трактування співпраці в межах Триморʼя.

Кожна сфера, якою ми можемо займатися разом у межах Ініціативи, – вона насправді про безпеку. І передусім це логістика. Погляньте на українську ситуацію зараз: саме держави Тримор’я – це наш зв’язок з вільним світом.

https://t.me/V_Zelenskiy_official/2176

Он также обратился к участникам встречи с шестью предложениями, которые касаются безопасности, энергетического, логистического и инфраструктурного сотрудничества со странами – участницами Инициативы трех морей. Видео выступления главы государства обнародовал Офис президента Украины.

"Украина впервые приглашена к участию в саммите Инициативы трех морей. Одно из наших предложений – усиление трактовки сотрудничества в рамках Триморья", – сообщил Зеленский.

Он добавил, что каждая сфера, которой можно заниматься совместно в рамках Инициативы, – это, прежде всего, безопасность и логистика.

"Взгляните на украинскую ситуацию сейчас: именно государства Триморья – это наша связь со свободным миром", – отметил президент.

"Инициатива трех морей" ("Балто-Адриато-Черноморская инициатива", "Триморье") – объединение 12 стран ЕС, имеющих выход к Адриатическому, Балтийскому и Черному морям.

Она была создана с целью налаживания диалога по вопросам, затрагивающим страны-участницы. Первая встреча на высшем уровне состоялась в 2016 году на адриатическом побережье в Дубровнике (Хорватия).

Зверненя президента України В. Зеленського
до участників Самміту Трьох Морів


Зеленський подякував за запрошення і надалі він сказав:
  1. Україна має бути учасницею Ініціативи Трьох Морів. Це не правильно, що наша держава залишилась за межами цієї прекрасної ініціативи. Ми маємо знайти формат в якому ми змогли би реалізувати приєднання.

    Достатьньо лише одного погляду на географічну мапу нашого регіону, щоби зрозуміти що тільки з Україною всі наші країни зможуть реалізувати весь свій потенціал: економічний, інфраструктурний, потенціал соціальних зв'язків між нашими країнами, нашими людьми та історичні основи життя в нашому регіоні.
  2. Виходячи з цого моя друга пропозиція посилити трактовку співпраці в рамках Триморья.

    Кожна сфера, якою ми можемо займатись разом в рамках цієї ініціативи вона, на справді, про безпеку! І передусім це логістика.

    Погляньте будьласка на українську ситуацію зараз — саме держави Триморья це наш зв'язок з вільним світом.

    Постачання зброї для України, постачання пального, збереження життя важливих транспортних потоків, зелені коридори для єкспорту українського продовольства, міграція людей — все це працює через територію держав-учасниць цієї ініціативи.

    І так само Триморью судилося стати ефективним тилом для будь-якої країни нашого регіону. Якщо і їй також, не дай Боже, звісно, буде загрожувати Росія. Коли приходить ворог усе має значення: дороги, залізниця, порти, енергосистема, швидкість на кордонах, навдь звичка працювати разом.

    Ось чому наш обов'язок поглиблювати всі зв'язки на цьому просторі. Саме ці зв'язем це наша безпека, зрештою.
  3. Третя пропозиція — енергетика.

    Україна має одні з найпотужніших газових сховищ в регіонв і розгалужену мережу постачання газу. Тому, співпрачуючи з сусідами, використовуючи потужність інтерконекторів: Польша—Словатчина, Польша—Україна, а також наявні в регіоні СПГ-термінали, ми можемо задовольнити потреби усіх країн Триморья.

    Вже після повномасштабного вторгнення Росії ми приєднались до енергосистеми Европейського Союзу. І зараз наш експорт електрики може стати тим внеском в енергобаланс ваших країн, який допоможе вам стати повністью незалежними від російського енергетичного тиску.
  4. Четверта пропозиція. Ми маємо зробити все щоб трансевропейський коридор "Виа Карпатія" запрацював на сто відсотків, з'еднавши Північну та Південну Европу. Україна, при цьому, може відігравати роль одного з логістичних центрів. І ми готові приєднатися до "Віа Карпатія" вже зараз.

    Ми готові інтегруватися в Европейську залізничну мережу, зокрема через залізничну лінію Варшава—Київ. Та вихід до залізничного коридору "Rail Baltica". Ми маємо працювати і надалі над розширенням пунетів пропуску нашої держави.
  5. П'ята пропозиція. Україна може надати підтримку багатьом інфраструктурним проєктам у сфері діджіталізації — посилити нащі регіональні цифрові зв'язки.

    Враховуйте що український досвід бородьби з кіберзагрозами є дійсно унікальним і може бути дуже корисним для кожної з ваших держав.
  6. І шоста пропозиція. Участь у відбудови України. Це буде найбільший економічний проект нашого покоління.

    Політики часто говорять, що економічний добробут це основа нашої безпеки. І це дійсно так. Але зовсім не так часто, як вони це говорять, політикам вдається реалізувати цей принцип. Тобто, зробити єкономіку настільки сильною. що і держава стає достатьньо могутьньою. Зараз у нас з вами є такий історичний шанс.

    Але зможемо його використати тільки якщо будемо працювати спільно, разом.

    Потенціал України потрібен Триморью, ми готові, ми цього хочемо.

    Україна вперше запрошена до участі сьогодні в Самміті Ініціатива Трьох Морів. Я вдячний, однак, ви ж знаєте, поки триває ця війна, я не можу залишити державу, тому не можу бути з вами зарах, але впевнений, що ви можете долучити нас до участі в конкретних інфраструктурних проектах і знайдете статус, який дозволить нам брати участь в діяльності вашої Ініціативи. Я вірю що це можливе.

    Дякую за увагу. Слава Україні!