Хто такі "двійкарі"
"Двійкарі" — це умовна назва однієї з фракцій Організації українських націоналістів (ОУН), яка сформувалася після розколу руху. Їх офіційна назва — ОУН(з), тобто ОУН за кордоном, або група, яка вийшла з ОУН(б) у 1943 році під проводом Лева і Дарії Ребет, Зиновія (Зенон) Матла, Василя Охримовича, Івана Гриньоха та інших [5].
Основні ідеологічні риси "двійкарів"
"Двійкарі" стали представниками ревізіоністської течії в українському націоналізмі, які прагнули поглибити демократичні зміни, запроваджені під час війни, і зробити їх не лише тактичною поступкою, а новою ідеологічною основою руху [5].
Вони виступали за:
- політичний плюралізм,
- колегіальне керівництво,
- відмову від неетичних гасел міжнаціонального протистояння,
- свободу слова, друку, сумління, зборів,
- повні права для національних меншин,
- незалежність церкви від держави,
- рівність чоловіків і жінок[5].
В економічній сфері "двійкарі" не підтримували ані комуністичну, ані ліберально-капіталістичну системи. Вони виступали за поєднання різних форм власності (державна, муніципальна, кооперативна, приватна), планове державне господарство, соціальну справедливість і національну солідарність [5].
Еволюція ідеології
Ідеологія "двійкарів" трансформувалася у так званий ліберальний націоналізм, близький до ідеології мельниківців, але з виразнішим демократичним і соціальним ухилом
[1]
[4].
Вони орієнтувалися на програму і постанови ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН 1943 року (з уточненнями 1950 року), які заклали тенденцію до лібералізації ідеології, зокрема — визнання прав людини, громадянських свобод і демократичних процедур [5].
"Двійкарі" аналізували суспільно-політичну ситуацію в Україні, підтримували зв’язок з опозиційними силами в УРСР, навіть якщо їхні ідеології не збігалися, і вважали за необхідне допомагати українському демократичному руху як витвору тодішніх обставин [5].
Відмінності від інших течій ОУН
На відміну від бандерівців, які залишалися більш ортодоксальними і тривалий час дотримувалися інтегрального націоналізму, "двійкарі" були відкриті до ідеологічної модернізації, відходу від диктатури та мілітаризму, і впровадження демократичних цінностей
[4]
[5].
Їхня ідеологія була менш радикальною, більш гнучкою і пристосованою до нових політичних реалій, особливо в умовах західних демократій [1] [5].
Висновок
Ідеологія "двійкарів" в ОУН — це ліберальний, демократичний націоналізм, який відкинув авторитарні та радикальні засади інтегрального націоналізму, виступав за політичний плюралізм, громадянські свободи, соціальну справедливість і широку палітру форм власності.
Вони стали найбільш модернізованою та демократичною течією серед українських націоналістичних організацій другої половини ХХ століття. [1] [4] [5]
Цитаты:
https://www.istpravda.com.ua/research/4ea18340857ec/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Організація_українських_націоналістів_революційна
http://resource.history.org.ua/item/0001689
https://uk.wikipedia.org/wiki/Український_націоналізм
https://periodicals.karazin.ua/uahistory/article/download/17372/15980
https://www.istpravda.com.ua/research/2012/01/16/55531/
http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0001096
https://esu.com.ua/article-23761
http://litopys.org.ua/kasian/kas2.htm
http://jnas.nbuv.gov.ua/j-pdf/Uvr_2013_18_8.pdf